Compatible with: HP LaserJet 1320 Printer, HP LaserJet 1320n Printer, HP LaserJet 1320tn Printer, HP LaserJet 1160 Printer, HP LaserJet 1320t Printer
Free next day shipping across Canada for genuine HP 49A (HP Q5949A) toner cartridge.
Fast and easy online orders. Nothing beats the original HP toner cartridge.
Genuine HP 49A (Q5949A) toner is designed to work seamlessly with your HP Laserjet laser printer.
| Type | Cartridge |
| Page yield | 2500 pages |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Laser |
| Compatible products | HP LaserJet 1160, 1320, 3390, 3392 |
| Colour | No |
| Size | 11.7 cm (4.61") |
| Quantity | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Quantity per pallet | 150 pc(s) |
| Dimensions (WxDxH) | 117 x 390 x 168 mm |
| Weight | 700 g |
| Empty weight | 783 g |
| Package weight | 10 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 390 x 117 x 168 mm |
| Euro pallet quantity | 100 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1168.4 x 975.4 x 1145.5 mm (46 x 38.4 x 45.1") |
| Euro pallet weight | 125 kg |
| Pallet size (EU) | 1170 x 780 x 840 mm |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet weight | 166.92 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1170 x 975 x 1145.54 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 389.9 x 117.1 x 167.9 mm (15.3 x 4.61 x 6.61") |
Data sheet