Compatible with: HP Color LaserJet M255dw, HP Color LaserJet MFP M283fdw
Free next day shipping across Canada for genuine HP 206X (HP W2110X) toner cartridge.
Fast and easy online orders. Nothing beats the original HP toner cartridge.
Genuine HP 206X (W2110X) toner is designed to work seamlessly with your HP Laserjet laser printer.
HP 206X. Black toner page yield: 3150 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Print technology | Laser printing |
| Compatibility | HP LaserJet Pro M255, M282, M283 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3150 pages |
| Built-in drum unit | N |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 550 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 770 g |
| Package type | Box |
| Pallet width | 110 cm |
| Pallet length | 94.2 cm |
| Pallet height | 125.4 cm |
| Pallet weight | 228.4 kg |
| EUR-pallet weight | 166 kg |
| Number of layers per pallet | 10 |
| Number of cartons per pallet layer | 27 |
| Number of cartons per EUR-pallet layer | 21 |
| Number of cartons per pallet | 270 |
Data sheet