Compatible with: HP M611dn, HP M611x, HP M612dn, HP M612x, HP Flow MFP M634h, HP MFP M634z, HP MFP M635h, HP MFP M635fht, HP Flow MFP M635z, HP MFP M636fh, HP Flow MFP M636z
Free next day shipping across Canada for genuine HP 147Y (HP W1470Y) toner cartridge.
Fast and easy online orders. Nothing beats the original HP toner cartridge.
Genuine HP 147Y (W1470Y) toner is designed to work seamlessly with your HP Laserjet laser printer.
Ideal for enterprise work groups and high-volume printing. Three cartridge sizes are offered for your HP LaserJet 600 Series printer.
Count on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver high-quality pages at fast speeds, plus affordable high-yield options[1] and innovative anti-fraud technology to enable the consistent HP quality you need.HP 147Y. Black toner page yield: 42000 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 1 pc(s)
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Print technology | Laser printing |
| Compatibility | HP LaserJet Enterprise M611, M612, M635, M636 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 42000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Extra (Super) Hight Yield |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 380 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 366 mm |
| Weight | 2.85 kg |
| Package width | 380 mm |
| Package height | 366 mm |
| Package weight | 3.77 kg |
| Package type | Box |
Data sheet